اکولالیا، نام یک اختلال گفتاری که معادل آن در فارسی پژواک گویی است. اینجا مجموعه‌ای از شاعران جهان را به تفکیک ملیت و زبانشان قرار داده‌ایم. امیدواریم از خواندن آن لذت برده و به دیگران نیز سایت را پیشنهاد دهید. اِکولالیا یک پروژه‌ با هزینه‌ی شخصی و حمایت مخاطبان است تا گزیده‌هایی از اشعار ترجمه شعر جهان را منتشر کند. شما مخاطبان گرامی نیز می‌توانید در تکمیل این اونتولوژی با ارسال اشعار ترجمه شده‌ای که می‌خوانید سهیم باشید.
تصویر نمایه‌یِ اکولالیا اثری است از علی‌آقا حسین پور، گرافیست ایرانی.اکولالیا چیست؟

اکولالیا عبارتست از تکرار صدا یا عبارتیکه کودک شنیده است. پرسیده شود، ممکن است دائم سؤال را تکرار کنند تا اینکه بتوانند جواب بدهند. به چندین شکل اُتیسم می‌تواند باعث و عامل اکولالیا شود، برخی از بیماران این مشکل را فقط زمانی تجربه می‌کنند که تحت فشار یا تنش باشند، دیگران آن را در هر زمانی تجربه می‌کنند و این ممکن است در پایان باعث شود ساکت شوند چون نمی‌توانند عقاید خودشان را ابراز کنند. اکولالیا بخشی طبیعی از روند یادگیری زبان است و تمام کودکان آنرا تا حدی تجربه می‌کنند. اکثر کودکان می‌توانند تفکر مستقل خود را طی مرور زمان گسترش دهند اما برخی تکرار آنچه را می‌شوند، ادامه می‌دهند.

چه کسی امکان ابتلا به اکولالیا را دارد؟

همه کودکان زمانی اکولالیا را تجربه می‌کنند که زبان گفتاری(بیانی) را می‌آموزند در این میان کودکان درخودمانده یا اُتیستیک بیشتر در معرض ابتلا به اکولالیا هستند. بزرگسالانی که از فراموشی یا صرع رنج می‌برند نیز ممکن است اکولالیا را تجربه کنند زیرا درتلاش‌اند تا توانایی گفتاری خود را باز بیابند.

علائم اکولالیا چیست؟

علامت اصلی اکولالیا تکرار جملات و صداهایی است که شنیده می‌شوند، مثلاً، کودک مبتلا به اکولالیا سؤال را به جای جواب تکرار می‌کند. علائم دیگر اکولالیا ممکن است شامل ناامیدی در حین مکالمه، افسردگی و سکوت باشد از طرفی یک بیمار اتیستیک نیز بصورت غیر طبیعی ممکن است وقتی از او سوالی پرسیده می‌شود خشمگین گردد.

چگونه اکولالیا شناسایی می‌شود؟

اکولالیا با مکالمه با بیمارشناسایی می‌شود. برخی از کودکان مبتلا به اُتیسم(اوتیسم) معمولاً برای این بیماری در زمان درس‌های گفتاری‌شان آزمایش می‌شوند. اکولالیا ازدرجه خفیف تا حاد است و یک پزشک یا گفتار درمان می‌تواند مراحل اکولالیا را شناخته و درمان صحیح را تجویز کنند.

چگونه اکولالیا درمان می شود؟

دارو درمانی:
دکتر ممکن است داروی ضد افسردگی یا اضطراب را تجویز کند که تأثیرات جانبی اکولالیا را از بین می برد.
مراقبت خانگی:
بیماران ممکن است با افراد دیگر در خانه کار کنند تا مهارت های گفتاری شان تقویت شود، برنامه های آموزشی اینترنتی و متن هایی موجود هستند تا به والدین کمک شود و پاسخ های مثبت را از کودکانشان بگیرند.
درمان های ثانوی:
برخی از بیماران اکولالیا به جلسات گفتار درمانی منظم می روند. در این جلسات به آن ها کمک می کنند چگونه چیزی که فکر می کنند به زبان بیاورند.

نگاه کلی به اکولالیا چیست؟

اکولالیا دائمی نیست، برخی از کودکان از این بیماری فقط در زمان کودکی رنج می برند. برای بیماران با اکولالیای دائمی زندگی بسیار خسته کننده است. اکثر بیماران اکولالیا از اضطراب و افسردگی رنج می‌برند، چون نمی‌توانند با اطرافیان ارتباط برقرار کنند، اکثر آن ها از صحبت با یکدیگر اجتناب می‌کنند.